Kinnisvara ostuprotsess

Kinnisvara ostuprotsess

Kinnisvara ostmine on inimeste üks suurimaid investeeringuid ning igaüks soovib kindel olla, et see protsess läheks ladusalt. Seoses sellega tekib alati  palju küsimusi. 

Jagme Teile näpunäiteid, mis on ostuprotsessis olulised. 

 

Finantseerimine

Kui ostu finatseeritakse panga abiga, siis esimene samm ongi pöörduda just panka, et uurida oma võimalusi. 

Paljud kliendid alustavad valest otsast. Kõigepealt valivad kinnisvara, käivad vaatamas, leiavad endale unistuste kodu ja alles siis pöörduvad panka, kus võib selguda, et pank ei annagi nii palju laenu. Ja nii kukub unistus kokku. 

See tagurpidi käitumine on olnud palju aastaid tavapärane. Osalt ka seeõttu, et laenutaotluses, mis tuleb panga kodulehel digitaalselt esitada, on nõutav kinnisvara, mida ostate. Tegelikuses võib sinna lisada lihtsalt asukoha a’la Tallinn Mustmäe või Tartu Annelinn ja taotlus ära saata, et teada saada, millises summas on võimalik kinnisvara ostma hakata. Pangad vastavad enamasti 3 tööpäeva jooksul. 

 

Objekti leidmine

See on kogu protsessi juures tegelikult kõige olulisem osa. Esimese asjana lähevad ostjad ikka portaalidesse, et uurida, mida pakutakse. Valitaksegi sobivad objektid välja ja siis hakkab vaatamiste ralli. Objekte müüvad erinevad maaklerid, igalühel erinevad motiivid ja klienditeeninduse võtted jne. 

Siinkohal soovitan kaasata endale abiks maakleri. Paljud kliendid ei tee seda, sest arvavad, et peavad siis topelt maksma või et see teenus on tasuline. Tegelikult on nii, et ostja esindaja saab oma töötasu maaklerilt, kes objekti müüb. See on turueetika ja müüjaid esindavad maaklerid kohustuvad tegema koostööd. Võttes endale esindaja jääb halvimal juhul hind samaks, kui see on õigesti hinnastatud ja te saate kindluse, et teete õige ostu. Parimal juhul aitab ostja maakler teha kirjaliku hinnapakkumise, mis on palju suurema kaaluga kui suuline jutt.

On veel olulisi aspekte, miks kaasata kinnisvara tehingusse maakler.  Paljud müüjad seda ei tea, aga mitmed tehingud jäävad tegemata selle pärast, et müüja ise on kodus, kui ostja kinnisvaraga tutvuma tuleb. Ta peab seda väga oluliseks psühholoogiliseks teguriks, mis tehingut mõjutab „Müüja kipub rääkima asju, mis on tema jaoks huvitavad, aga ostja jaoks ei pruugi see olla üldse oluline, sellega on ikka nii, et ostja tuleb alati kinnisvara ostma, aga müüja müüb emotsiooni.“ Esimesed suured käärid tekivad juba hinnastamisel, sest müüja jaoks on tema kinnisvaral alati ka emotsionaalne väärtust. „Teiseks ei tunne ostjad end väga mugavalt, kui nad tulevad peale tööd kinnisvaraga tutvuma ja kogu pere on kodus, parasjagu valmistatakse veel äkki õhtusööki ka. Seal vahel võib olla vahel isegi maakler, aga siis see ei ole väga professionaalne. Sest mida hakkab tegema ostja? Ta vaatab lihtsalt kiiresti üle ukse. Kuidas saab üks inimene endale valida kodu, kui teised seal parasjagu toimetavad? Sellises olukorras on väga ebamugav minna ka privaatsetesse tsoonidesse nagu vannituba ja magamistuba. Tegelikult ka köök, sest kuidas sa lähed kappe ja sahtleid vaatama, kui perenaine ise on kodus ja seal samas toimetab“. Ta lisab, et kinnisvara ost ja müük emotsionaalne protsess ja sellised psühholoogilised tegurid võivad saada määravaks.  

Mõistlikke oste soovides,

Look Kinnisvara

Kirjutas:
Võta meiega ühendust

Aitame Teid erinevate kinnisvara puudutavate tehingutega.

Jälgi meid